چشمان سیاه / Dark Eyes

 

امتیاز فیلم: 7.6/10

جزئیات بیشتر در سایت IMDB

 

من حوصله تماشای فیلم کمدی ندارم. ترجیح می‌دهم فیلم رگه‌های طنز داشته باشد تا این‌که ماجراهایش به کل در بستری کمیک بگذرد. اما چشمان سیاه به کارگردانی نیکیتا میخالکوف زیبا و متفاوت بود. این فیلم رمانس/ کمدی محصول 1987 است که بر اساس چند داستان کوتاه چخوف از جمله بانو با سگ ملوس ساخته شده، با بازی مارچلو ماسترویانی که در همان سال جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره کن دریافت کرد.

 مرد میانسالی به نام رومانو (ماسترویانی) پشت میز رستورانی کنار ساحل ماجرای زندگی‌اش را برای غریبه‌ای روس و تاجر که با همسرش ماه عسل به ایتالیا آمده، تعریف می‌کند. رومانو که در جوانی دانشجوی بلندپرواز معماری بود، با دختر یک بانکدار ثروتمند ازدواج می‌کند، اما عشقشان بعد از مدتی روزمره می‌شود و او خودش را در زندگی راحت‌طلبانه فراموش می‌کند. در چشمه‌ی معدنی عاشق یک زن جوان روس می‌شود، به خانه برمی‌گردد، اما وقتی می‌بیند نمی‌تواند خاطره‌ی زن را فراموش کند، به بهانه‌ی ‌باز کردن کارخانه به روسیه می‌رود، او را پیدا می‌کند و با هم قرار ازدواج می‌گذارند...

 چشمان سیاه تلفیقی است از جدیت و طنز، و کمدی رفتار و موقعیت. گاهی صحنه‌ها غلو شده است مثل صحنه‌های مضحک مربوط به چشمه‌ی معدنی یا بوروکراسی روسی و گاهی هم ظریف مثل زمانی که رومانو در قبال قسم همسرش باید اعتراف کند که زن دیگری را دوست دارد یا نه، بعد، دوربین چند لحظه پشت سرش ثابت می‌ماند تا این که رومانو شروع می‌کند به رقصیدن.

 فیلم در آن واحد کمیک و تراژیک و در کل، تاثیرگذار است، وجه اخلاقی‌اش پیچیده است، مبنایی روان‌شناختی در شخصیت‌پردازی‌ها وجود دارد، و از پایان خوش معمول فیلم‌های کمدی در آن خبری نیست.   

 اشرافیت فیلم از مد افتاده و قدیمی است، اما شخصیت‌ها زمان و مکان نمی‌شناسند و هنوز زنده‌اند: یکی به عشق قدیمش وفادار است؛ یکی به ازدواجی ناخواسته تن می‌دهد و در آن واحد دنبال عشق است و از آن فرار می‌کند؛ یکی با دیدی رمانتیک و آرمان‌گرایانه ازدواج می‌کند و هزینه‌اش را هم می‌دهد؛ و یکی هم هیچ‌چیز را جدی نمی‌گیرد، نمی‌تواند چیزی را که برایش مهم است حفظ کند و  تمام مسخره‌بازی‌هایش حاصلی جز دل‌شکستگی ندارد.

چشمان سیاه خوب شروع می‌شود، خوب بسط  پیدا می‌کند، و خوب هم تمام می‌شود. اگر فیلم را دیدید این سوال را از خودتان بپرسید: این چشم‌های سیاه متعلق به کیست؟


  
نویسنده : درخت ابدی ; ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٤
تگ ها : چشمان سیاه ، فیلم