آیا هر چیزی ممکن است؟

"چرا مردم فریفته‌ی شبه علم می‌شوند؟ معمول‌ترین پاسخ این است که بشر به رازها و توجیهات ساده نیاز دارد و شبه علم هردو را ارائه می‌کند. چقدر زندگی بدون مثلث برمودا، مسافرانی از فضای خارجی، تله‌پاتی، روان‌جنبشی، فعالیت ارواح شریر، و گه‌گاه برخورد تقریبی سیارات ملال‌آور و خاکی می‌شد. روز بدی دارید؟ به جدول طالع و نقشه‌ی زیست‌آهنگ خود مراجعه کنید...برای درک اصول بنیادی شبه علم لازم نیست نابغه باشید."

"دفاعیه‌ی اصلی شبه علم در چهار کلمه خلاصه می‌شود:هر چیزی ممکن است."

"افسانه‌ها و "توضیح‌داده‌نشده‌ها" وجوه اشتراک زیادی دارند...ویژگی‌های بشقاب‌های پرنده، پدیده‌ی ارواح شریر، و خون‌آشام‌ها فقط به برکت قصه‌هایی که درباره‌شان نقل می‌شود وجود دارند- قصه هم "منطق" درونی خود را دارد- ولی فقط به شرطی که از ادعاهای بااساس جدا باشند. وقتی وارد دنیای خون‌آشام‌ها یا قلمرو بشقاب‌های پرنده می‌‌شوید، با آن‌چه از قبل می‌دانستید قطع رابطه می‌کنید. "می‌فهمید"، ولی فهم شما چیزی جز مشارکت خیالی در دنیایی که قصه در برابرتان می‌گشاید نیست. فهم علمی چیزی بیش از مشارکت خیالی می‌طلبد. دلیل و مدرک می‌طلبد. رابطه‌ای با آن‌چه شخص از قبل می‌دانسته می‌طلبد. شبه علم هرگز چنین فهمی را ایجاد نمی‌کند. شبه علم ارزش سرگرم‌کنندگی فراوانی دارد..."

     (از علم و نابخردی، دیزی ردنر و مایکل ردنر، ترجمه‌ی آزیتا قدسی راثی، انجمن فیزیک ایران، چاپ اول،١٣٧٣، ص ٧٩، ٩۶، ١٣٠-١٣١)

پ.ن: چند روز پیش، در محل کارم، سر ناهار، بحث طالع‌بینی پیش کشیده شد و یکی از دوستان با اعتماد به نفس زیاد گفت که تاثیر ستاره ها و طالع‌بینی حقیقت محض است. پرسیدم: یعنی اگر خود من در کشور دیگری مثل ماداگاسکار یا سوئد به دنیا می‌آمدم، فرقی با الانم نداشتم؟ بحث ادامه پیدا کرد و طبق معمول، شخصِ مخالف متهم شد که دیدش بسته است.

پ.ن٢: اگر دست کم یک بار به حاشیه‌ی علم گرایش داشتید، اگر معتقدید ممکن است حقایقی پشت مثلا فراروان‌شناسی و طالع‌بینی وجود داشته باشد، و اگر فکر می‌‌کنید وقت گذاشتن برای چیزی که می‌دانید مزخرف است ارزش ندارد، علم و نابخردی را بخوانید و گول اسم ناشرش را نخورید. "یاوه پیچ‌‌و‌خم‌های شگفت‌آوری دارد."

  
نویسنده : درخت ابدی ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/۱۳