تنهایی اعداد اول

گاهی عنوانِ یک داستان اون‌قدر جاذبه داره که دلت می‌خواد هرچی هست بگیری و بخوونی‌ش. مهم نیست اولین کارِ یک دکترای فیزیک ایتالیایی باشه که تاحالا سه تا جایزه برده، برنده‌ی به‌ترین جایزه‌ی ادبیِ ایتالیا بوده، نامزدِ به‌ترین جایزه‌ی سالِ 2010 رمانِ اروپا بوده و از داستانش فیلم ساخته شده. این کتاب رو نخوونده هدیه دادم و دیدم اشتباه نکردم.

کتابِ پائولو جوردانو(1982-) ساده و زیباست و ادا و اطوار نداره. وقایعِ رمان بینِ سال‌های 1983 تا 2007 می‌گذره و دو روایتِ موازی از زندگیِ دختر و پسری به نامِ آلیس و ماتیاست که از 7-8سالگی، زندگی رویِ تلخش رو بهشون نشون می‌ده. دختر توی سانحه‌ی اسکی معلول می‌شه و پسرْ خواهرِ عقب‌مونده‌ش رو گم می‌کنه و عذابِ وجدان راحتش نمی‌ذاره. دخترْ عکاس می‌شه و پسرْ ریاضی‌دان. و این دو زخم‌خورده توی مدرسه با هم آشنا می‌شن و رابطه‌شون ادامه پیدا می‌کنه و مثلِ سرنوشت نامعلوم می‌شه.

«چهار سال از ورودش به دانشگاه می‌گذشت و هنوز درگیرِ اعدادِ اول بود. بیش از همه، عاشقِ آن دسته از اعدادِ اولی شده بود که ریاضی‌دانان "دوقلوهای اول" می‌نامیدنشان، مثلِ 11 و 13، 17 و 19، و 41 و 43. جفتِ اعدادِ اول نزدیک به هم، با فاصله‌ی همیشگی! ماتیا در این چهار سال یاد گرفته بود زندگی را هم از دریچه‌ی ریاضی ببیند و واکاوی کند. فکر می‌کرد زوج‌ها هم به‌طور تصادفی، گاهی به شیوه‌ی اعدادِ اول کنارِ هم زندگی می‌کنند. جفت هستند، اما همیشه فاصله‌ای هست و آن‌ها در این فضای ساکت و ریتمیک گم می‌شوند. ماتیا آلیس و خودش را هم از این دسته زوج ها می‌دید. شبیهِ اعدادِ اول نزدیک هستند، اما نه به اندازه‌ی کافی! ارتباطِ خودش با آلیس را مثلِ ارتباط 11 می‌دید با 13(ص  63-64)

× تنهایی اعداد اول، پائولو جوردانو، ترجمه‌ی بهاره مهرنژاد، افراز، چاپ اول، 1392

/ 15 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فریناز

احساس می کنم ارتباط 41 و 43 پیچیده ترین ارتباط هست و لی ارتباط 11 و 13 ارتباطی قابل پیش بینی هست. "دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد" کتابی بود که عنوانش من رو جذب کرد و از خوندنش هم پشیمان نشدم

ندنیک

عشق با ذهن ریاضی. اسم کتاب هم همون خاصیت را داره

میله بدون پرچم

سلام نزدیکی در عین تنهایی یا تنهایی در عین نزدیکی... 101 و 103 را هم دریابید دوستان [لبخند]

رها

خیلی خوب بوددددددد.. اون متن از کتاب بی نظیر بود.

آنا

سلام این مطلبت عالی بود پام به کتابفروشی برسه می خرمش

فرزانه

سلام ایده اش خیلی بکر است ذهن های زیبا رابطه شان با ریاضی خیلی دوستانه است اصلاً ریاضی یک جاهایی با شعر مو نمی زند فقط چرا گفتی نخوونده هدیه دادی و اشتباه نکردی؟

تبسم

کتاب رو که باید بخرم ولی خداییش حالا تصور کنید من هم 43 . اگر 45 سراغ دارید بی خبرم نذارید!!!

تبسم

حتما می دونید که می دونم 45 اول نیست ولی راستش غیر اول هارو ترجیح میدم!!!

زرى

عنوان كتاب آدم را كنجكاو مى كند اما داستان اصلا جذاب نيست ،خطى و بدون چالش است ، خواندنش را توصيه نمى كنم.

متین

واقعا خیلی جالبه تا حالا دوبار از اول خوندم،به آدم درس چطور زندگی کردنو یاد میده و خیلی ازش درس گرفتم حتما بخونین