چشمان سیاه / Dark Eyes

 

امتیاز فیلم: 7.6/10

جزئیات بیشتر در سایت IMDB

 

من حوصله تماشای فیلم کمدی ندارم. ترجیح می‌دهم فیلم رگه‌های طنز داشته باشد تا این‌که ماجراهایش به کل در بستری کمیک بگذرد.اما چشمان سیاه به کارگردانی نیکیتا میخالکوف زیبا و متفاوت بود. این فیلم رمانس/ کمدی محصول 1987 است که بر اساس چند داستان کوتاه چخوف از جمله بانو با سگ ملوس ساخته شده، با بازی مارچلو ماسترویانی که در همان سال جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره کن دریافت کرد.

 مرد میانسالی به نام رومانو (ماسترویانی) پشت میز رستورانی کنار ساحل ماجرای زندگی‌اش را برای غریبه‌ای روس و تاجر که با همسرش ماه عسل به ایتالیا آمده، تعریف می‌کند. رومانو که در جوانی دانشجوی بلندپرواز معماری بود، با دختر یک بانکدار ثروتمند ازدواج می‌کند، اما عشقشان بعد از مدتی روزمره می‌شود و او خودش را در زندگی راحت‌طلبانه فراموش می‌کند. در چشمه‌ی معدنی عاشق یک زن جوان روس می‌شود، به خانه برمی‌گردد، اما وقتی می‌بیند نمی‌تواند خاطره‌ی زن را فراموش کند، به بهانه‌ی ‌باز کردن کارخانه به روسیه می‌رود، او را پیدا می‌کند و با هم قرار ازدواج می‌گذارند...

 چشمان سیاه تلفیقی است از جدیت و طنز، و کمدی رفتار و موقعیت. گاهی صحنه‌ها غلو شده است مثل صحنه‌های مضحک مربوط به چشمه‌ی معدنی یا بوروکراسی روسی و گاهی هم ظریف مثل زمانی که رومانو در قبال قسم همسرش باید اعتراف کند که زن دیگری را دوست دارد یا نه، بعد، دوربین چند لحظه پشت سرش ثابت می‌ماند تا این که رومانو شروع می‌کند به رقصیدن.

 فیلم در آن واحد کمیک و تراژیک و در کل، تاثیرگذار است، وجه اخلاقی‌اش پیچیده است، مبنایی روان‌شناختیدر شخصیت‌پردازی‌ها وجود دارد، و از پایان خوش معمول فیلم‌های کمدی در آن خبری نیست.   

 اشرافیت فیلم از مد افتاده و قدیمی است، اما شخصیت‌ها زمان و مکان نمی‌شناسند و هنوز زنده‌اند: یکی به عشق قدیمش وفادار است؛ یکی به ازدواجیناخواسته تن می‌دهد و در آن واحد دنبال عشق است و از آن فرار می‌کند؛ یکی با دیدی رمانتیک و آرمان‌گرایانه ازدواج می‌کند و هزینه‌اش را هم می‌دهد؛ و یکی هم هیچ‌چیز را جدی نمی‌گیرد، نمی‌تواند چیزی را که برایش مهم است حفظ کند و تمام مسخره‌بازی‌هایش حاصلی جز دل‌شکستگی ندارد.

چشمان سیاه خوب شروع می‌شود، خوب بسط  پیدا می‌کند، و خوب همتمام می‌شود. اگر فیلم را دیدید این سوال را از خودتان بپرسید: این چشم‌های سیاه متعلق به کیست؟


/ 4 نظر / 17 بازدید
خواب بزرگ

مبارکککککککککک

محمد سرابی

لینک روگذاشتم.وبلاگ رومرتب آپ دیت کن تا زنده بمونه

شعله آذر

توی این فیلم بیشتر از همه دیوانگی های مارچلو رو دوست داشتم که با چه ساده دلی بی وفایی ذاتی مردها رو نشون می داد. از شوخی گذشته فیلم خوبی بود

گولیا

من کارهای میخالکوف را بسیار دوست دارم. احتمالا فیلم آفتاب سوخته را هم دیده‌اید و فیلم سلمانی سیبری که در اصل نام قطعه‌ای موسیقی از موزارت است. البته شنیدم که سال‌های اخیر آفتاب سوخته 2 نیز ساخته شد که با اقبال خوبی رو به رو نبود. تا جایی که می‌دانم چشمان سیاه نام ترانه‌ای فولکلور روسی است که این‌‌گونه خوانده می‌شود: Ochi Cornie قطعاتی هم در فیلم نواخته می‌شود. زیباترین اجرا هم مربوط به ارکستر ارتش سرخ روسیه است. برایم جالب بود که فیلم را پسندیدید.