داعش؛ بازگشت اسطوره

چند روز پیش که داشتم به عکس‌های مربوط به داعش فکر می‌کردم، با تماشای عکسی به خودم گفتم که ظاهر و باطنشان همین است. آدم را یاد غارنشینان و انسان‌های اولیه می‌اندازند و اعمالشان خلافش را ثابت نمی‌کند. ریش و پشم و مدل مویشان حاکی از دنیایی بدوی ‌است. نئاندرتال‌هایی که در عصر جدید زندگی می‌کنند؛ آدم‌ها را را سر می‌برند و زنده در آتش می‌سوزانند؛ آثار باستانی، یادبودها و شهرها را نابود می‌کنند و خودشان را مامور می‌دانند که باید تمدنی جدید مبتنی بر آخرآلزمان ویرانگر بسازند.

اگر نازی‌ها موها را کوتاه نگه می‌داشتند تا انضباط نظامی را نشان دهند، توتالیترهای اسلام‌گرای قرن بیست‌و‌یکم شکل و شمایل گروه‌های متال را الگو قرار داده‌اند و به جای اجرای موسیقی‌های اعتراضی، حالا فعال سیاسی شده‌اند، با دشنه و شمشیر و شعله‌های آتش خدمت دشمنان می‌رسند و به تخیلات اساطیری یا به تعبیر الیاده‌، روایات مقدس تحقق بخشیده‌اند.

توتالیترهای جدید ظاهر و رفتار متفاوتی دارند. طبق سنت، شارب را کوتاه می‌کنند و ریش‌ می‌گذارند. پرچمشان "الله رسول محمد" است که ما وارونه می‌خوانیم. سفید در زمینه‌ای سیاه و سیاه در زمینه‌ای سفید. ماه و تاریکی شب در اساطیر چندان دل‌انگیز نیست. عوالم مخوفی دارد. عالم ارواح است و جنون‌آمیز. داعش بازگشت اسطوره به حوزه‌ی سیاست است.

یکی از خصایص اساطیری داعش استفاده از عناصر دراماتیک در نمایش خود یا قربانیان است. لباس اعدام داعش نارنجی و رنگ غروب است. در عکس‌هایی که می‌گیرند میزانسن و فیگور و القای وحشت نقش مهمی دارد. 21 نارنجی‌پوش بی‌گناه را پشت به دریای خاکستری ردیف می‌کنند که بالاسر هرکدامشان جلادی سیاه‌پوش با اقتدار تمام ایستاده است. این جماعت علاقه‌ی عجیبی به خشونت عریان دارند. جمع ضدین خشونت داعش با دین رحمت تاکیدی است بر امکان حیوانیت و بی‌رحمی ذاتی بنی‌بشر.

نوع خط داعش "ادیبی سوریه‌" است و قرآنی. خدا به خیر کند! داعش فرانکنشتاین نوظهور و اسطوره‌ای مدرن و ویرانگر است. آفتی زمینی با نیاتی آسمانی است. اگر شرش کم نشود، دنیا را به روز سیاه می‌نشاند.

/ 28 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

مثل این که همه عکس ها و فیلمها رو دیدن جز من. من که حتی اخم رو هم مصداق بارز کودک آزاری میدونم و دلم به خاطر غربتی که توش گرفتار هستم از شیشه هم نازک تر شده. من که حالا شب و روز تو خونه ام حرف داعشه و نمیتونتم تحمل کنم و برای جلوگیری از پیش اومدن حرفش خودمم وحشی میشم و میگم: بس کن اینقدر جلوی من حرف از این آشغالا نزن... چقدر من من داشت این کامنت. شما ببخشید به خاطر نحو زبان شمالیه...

ریحانه

درخت جان میشه یه لطفی کنی این عکسو برداری! آدم تا میاد تو وبلاگت میترسه!!!!!!!!! عکس خوف ناکیه :)))

MILAD

سلام وبلاگ خوبی داری خوشحال میشم به منم سر بزنی موفق باشی

ملک فرهاد

سلام می گن وبلاگت دیشب روی آنتن بوده گویا[چشمک] لولوی خیالی ==> داعش کمدی ملال آور برای اونا و از طرف ما که نگاه می کنی فاجعه در فاجعه و یکی از دیگری تلخ تر : جنگ موهوم شیعه و سنی، سنجار، کوبانی، تخریب آثار باستانی و فرهنگی عراق و سوریه، خون انسانهای بیگناه، مجوز گرفتن با اینکه ببینید اینه اسلام و به حاشیه روندن متفکرین اسلامی. کجاست سیدجمال؟ کجاست امام موسی صدر؟

زری ورپریده

منظورم همین بازی خوفناک هست. به نظرم ابتدا جمهوری اسلامی بود که شروع به صدور انقلاب و تنبیه کردن کافران و کلا نقشه های شوم و وحشتناک کرد. همین هم آغازی شد برای جان گرفتن طالبان و یکی یکی افراطیون در جاهای دیگه و با شکل های دیگه دارن شکل می گیرن. اینکه پایانش کجا باشه نمی دونم. شاید با پایان نسل بشر تموم بشه. یعنی همون روز سیاهی که گفتی

خــــودمــــونــــی

واقعن باید این جماعت تحلیل اساسی بشن. الان اروپا خواب راحت نداره...هر روز این مردم از ترس جانشان پا در خیابان می گذارن.! بایدقبول کنیم ترکیه از این وسط بسیار سود بردن. اردوغان که سودای عثمانی بزرگ توی سر می پرورونه هر روز داره نفتی به قیمت ده دلار از پالایشگاه موصول و سوریه خریداری میکنه...نباید این آدم ها به همین سادگی دید که من تعجب جذب جوان های هستم که از غرب شیفته این ها می شوند. چه جادبه ای دارن !؟این خیلی مهم است

زانیار

لعنتی ها ... خدا شرشون رو از سرمون کم کنه .

.

ﻣﻦ ﻧﻤﯽ ﻓﻬﻤﻢ . . . ﻧﻮﺡ ﺍﯾﻨﺠﺎ ، ﻣﻮﺳﯽ ﺍﯾﻨﺠﺎ ، ﻋﯿﺴﯽ ﺍﯾﻨﺠﺎ ، ﻣﺤﻤﺪ اﯾﻨﺠﺎ ، ﯾﻮﺳﻒ ﻭ ﯾﻮﻧﺲ ﻭ ﻟﻮﻁ ﻭ ﺍﺳﺤﺎﻕ ﻭ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ ﻭ . . . ﻫﻢ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﯾﻪ ﻧﻔﺮ ﻧﺒﻮﺩ ﮐﻪ ﺗﻮ ﮐﺎﻧﺎﺩﺍ ﯾﺎ ﺑﻠﮋﯾﮏ ﯾﺎ مثلأ ﻧﯿﻮﺯﯾﻠﻨﺪ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﻫﺪﺍیتﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ ؟ ﻫﻤﻪ ﺍﺵ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺎﻫﺎﺭﻭ ﻫﺪﺍﯾﺖ ﻣﯿﮑﺮﺩﻥ؟ ۱۲۴۰۰۰ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻫﻤﺸﻮﻥ ﺩﺭ ﺧﺎﻭﺭﻣﯿﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩﻥ جالب تر اینکه طبق گفته کتب آسمانی 7000 سال از خلقت انسان میگذره 1400 سالم هست که آخرین پیامبر اومده میشه 5600 سال اگه تعداد پیامبر ها رو بر 5600 تقسیم کنی میشه هر دو هفته یه پیامبر!!!!!!!!!!؟ ﺷﺎﯾﺪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻫﻤﯿﻨﻪ ﮐﻪ ﻣﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﺧﺎﻭﺭﻣﯿﺎﻧﻪ ﺭﺍﻩ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﯽ ﺭﻭ ﭘﯿﺪﺍﮐﺮﺩﯾﻢ ﻭ ﺩﺭ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﻭ ﺧﻮﺷﯽ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﺯﻧﺪﮔﯿﻤﻮﻧﻮ ﻣﯿﮑﻨﯿﻢ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﻏﺮﺏ ﻭ ﺧﺎﻭﺭ ﺩﻭﺭ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺑﺪﺑﺨﺖ ﻭ ﻋﻘﺐ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﺧﺎﮎ ﺑﺮ سرن كمى به عمق كلام كارل پوپر توجه كنيد: "آنکس که بهشتِ زندگی را برایت جهنم کرده، مجبور است متقاعدت کند که: «بهشت جای دیگری است»

.

البته از من نبود ها متن. اینم از مواهب نرم افزارهای جدید اندروید بود. کپی پیست بود.