دین و جامعه

"...ما معمولا دینمان را از دیگر افراد می‌گیریم و جذب می‌کنیم، و معمولا از آن‌هایی که شخصا به ما نزدیکند یا پیوند عمیقی با ما دارند. و معنای نهاییِ چنین چیزی این است که در عینِ این‌که دین و مذهب به ارتباط یا پیوند با خدا یا واقعیتِ برینِ دیگری آن بیرون مربوط می‌شود، اما مهم‌تر از آن... به ارتباط یا پیوند با مادر یا پدر یا زن یا برادر یا خواهر یا دوست بر روی همین زمینِ خاکی بستگی دارد."

"...این واقعیت به ما می‌گوید که سرسپردگیِ محضِ "تام" به دینش یا عیسی کاملا تصادفی و اتفاقی است؛ اگر محلِ زندگیِ تام جای دیگری بود یا اگر والدینی دیگر می‌داشت یا دوستانی دیگر، به احتمال بسیار زیاد ممکن بود دین دیگری را "حقیقی و برحق" بداند... اگر تام سیصد سال پیش در یمن زاده شده بود، تقریبا با یقین می‌توان گفت مسلمانی مومن می‌شد که معتقد بود اسلام و قرآن حقایق ازلی و ابدی هستند، نه مسیحیت و عهد جدید..."

"...علت اصلی این‌که هر شخص زنده‌ای امروز فکر می‌کند که کتاب مقدس منشایی الاهی دارد (کلام وحیانی است) این است که شخصی دیگر به او گفته است که چنین است. اگر شخصی فرضی که هرگز چیزی درباره‌ی کتاب مقدس یا محتوای آن نشنیده است کتاب مقدس را بیابد و بخواند... دلیلی ندارد که گمان بریم آن شخص نتیجه خواهد گرفت که این کتاب مقدس‌تر یا الاهی‌تر از مثلا آثار هومر، کتابِ تبتیِ مردگان، آثار تالکین، اوپانیشادها، کتاب مورمون، یا نوشته‌های افلاطون است."

"...ما دینمان و همه‌ی چیزهای مهمِ مربوط به آن را از دیگران می‌گیریم."

     ( از درآمدی بر جامعه‌شناسی دین، فیل زاکرمن، ترجمه‌ی خشایار دیهیمی، نشر لوح فکر، چاپ اول، بهار ٨۴، ص ٩٩-١٠٠، ١٠٣-١٠۴)

پ.ن: این کتابِ جذاب با این‌که دانشگاهی است تخصصی نیست و همه‌ی علاقه‌مندان می‌توانند از آن بهره ببرند.

پ.ن٢: کسی نمی‌تواند ارتباط دین و نوستالژی را نفی کند. ما گاهی با گذشته زنده‌ایم.

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلي

حرف اين جناب زاکرمن رو قبول دارم. بي​چون و چرا! ولي خب...جامعه​شناسي ديني هم واسه خودش دنياي گسترده​اي داره که شخضا چندباري خواستم برم سر کلاس استادهاي مربوطه​اش بشينم و يه چيزي ياد بگيرم؛که حوصله نکردم البته!

گلي

آها...راستي...اون شعر براتيگان! از اونجايي که آقاي براتيگان،براتيگان هستن و حق برايتگاني به گردن ما دارن،چرت هم بگن؛ عاليه! :دي

موش کور

ایراد کار هم همیشه در گذشته است.

شراره

خوبه که کتابهای خوب معرفی می کنی

میهن پرست

سلام درخت ابدی من هم مدت ها به این موضوع فکر کردم اما همه ما یک نکته رو فراموش می کنیم. ببینید تقریبا تمام دین ها ریشه های عرفانی دارند (چه به حق و یا ناحق) و به همین دلیل وقتی در وجود کسی شکل می گیرد آنگاه جدایی از آن مشکل است و به نظر من این موضوع یک امر عادی است. و دلیل اینکه بیشتر افراد به دنبال مطالعه در این زمینه نمی روند این است که در آن صورت باید روح و روان خود را مورد سوال قرار دهند و چه چیزی بدتر از زیر سوال رفتن خود آدم؟

مشیانه

کاملا موافقم. یه بار با یه دوستی بحث می کردیم. گفت تو نوزاد یک انسان متمدن رو ببر تو جنگل بزرگ کن. ببین درباره ی یه مفاهیمی مثل خدا دین یا امثال اینها چیزی تو ذهنش هست؟!

هومن

خواندن اين كتاب براي همه ضروري است. تا ناياب و ناباب نشده، بخريد.

نامیرا

همیشه و در هر موضوعی دید مطلق گرا داشتن به نظرم جواب نمی ده...شاید عده زیادی نسل اندر نسل دینی رو قبول کرده باشند و گاهی بهش تعصب داشته باشند ولی کسانی هم هستند که آگاهانه و از سر مطالعه یا دینشون رو تغییر میدن و یا به صورتی که بغض و احساس درش کمتر بشه ، یه بار دیگه قبولش می کنن. والبته ممکنه کسی هم باشه تو این مسیر به این نتیجه برسه که نیازی دیگه به قبول دینی نداره.همه ی این نتیجه ها بر اساس افراد گرفته می شه... این برداشت من بود و مطمئنا برداشت از این متن هم می تونه وابسته به هر کسی ،نسبی باشه. مایه خوشحالی بود آشنایی با وبلاگ شما.[لبخند]

دست خیال

در مورد اسلام می توانم بگویم متاسفانه در سیر تاریخی جوامع و حکومتها به امر غیرتقلیدی بودن اصول سه گانه دین هیچ توجهی نشده و البته ریشه یابی این مساله هم کار چندان دشواری نیست.حاکمانی که با نام دین حکومت می کرده اند و نانشان در گرو این امر بوده نباید هم اجازه می دادند چراغ دانش نور بگستراند.بماند که اصولا تمایل به خرافات و عوالم متافیزیکی یا ماورایی همیشه برای بشر جذابیت داشته. خلاصه آنکه دین عالمانه و آگاهانه که امری روحانی و اخلاقی را بدون آنکه به جزم اندیشی منتج شود درون آدمی بپروراند نه آنکه با نشستن بر مسند حکومت به حقیقتی مطلق و تمام و کمال بدل شود تاریخی مهجور دارد و نادر.

بهارآذر

یعنی همه ی گذشته مارو دین و سجاده ی مادربزرگ و تسبیحش شکل میده ؟! دین در حد افراط چیز کثیف و بی ارزشی هست .