پالمیرای ما

انگار مقدر شده که نشانه‌های تمدن باستانی خاور میانه نابود شود. داعش و جبر زمانه، و دولت‌های ضعیف و پرمدعا و مستبد مذهبی به این امر دامن زده‌اند. این جماعت مذهبی حتا با بقایای گذشته هم دشمنند. کسی نمی‌داند خودشان چه تحفه‌ای دارند. می‌گویند 4هزار اثر باستانی در اشغال داعش است. هترا با خاک یکسان شده و پالمیرا هم دارد نابود می‌شود. در پالمیرا آثاری از هنر اشکانیان هست یا بهتر است بگویم بود. این خبرها را بگذارید کنار نابودی منابع طبیعی تا معلوم شود چه فاجعه‌ای دارد اتفاق می‌افتد.

می‌گویند از 44 بلای آسمانی 34 موردش در ایران هست که مصیبت به بار می‌آورد. نظام مقدس را هم باید به این بلاها اضافه کرد. آتش‌سوزی‌های پی‌درپی در جنگل‌های زاگرس، خشک شدن تدریجی دریاچه‌ی ارومیه، کم‌آبی، فرسودگی آثار باستانی (یک کتیبه‌ی اورارتویی در سراب دارد نابود می‌شود و مسئولش می‌گوید ماکتش موجود است)، کشاورزی بی‌حاصل و هزار و یک اقدام احمقانه‌ی سیاسی و اجتماعی و طبیعی و تاریخی دیگر نشان می‌دهد چه خبر است.

روزی می‌رسد که فرزندان ما فقط عکس‌ها و فیلم‌های جاهای دیدنی کشورمان را می‌بینند و غبطه می‌خورند. اما شاید ککشان هم نگزد، چون دوران طلایی پساتحریم در راه است. عملکرد درخشان مسئولان که معلوم نیست چه مسئولیتی جز ویرانگری دارند، گمان نکنم تفاوت چندانی با اقدامات داعش داشته باشد. طبیعت را از ایران بگیری، دیگر مفت هم نمی‌ارزد. بشارت باد بر همگی که با این روند، ایران خراب‌آباد خواهد شد.

/ 10 نظر / 382 بازدید
ریحانه

درخت من هم مدت هاست که به این مسائل فکر میکنم. نابودی جنگل ها، دریاچه ارومیه و ... . جالب اینجاست وقتی میشنوم در فلان کشور همسایه هم آثار تاریخی رو از بین بردن خیلی ناراحت میشم. یک بار تلوزیون داشت داعش رو نشون میداد که با بیل به آثار باستانی ضربه میزدن. واقعا هر ضربه اش رو در خوردم احساس میکردم . واقعاً چه میشه کرد. افسوس

يك دوست

ديگر دير شده است. همه چيز دارد به سمت يك تباهي گريزناپذير پيش ميرود. از دست هيچكس كاري ساخته نيست. تنها كاري كه بايد بكنيم اين است كه فرو ريختن را نظاره كنيم و نوبت خويش را انتظار كشيم. باور كن كار از كار گذشته است. تحمل كن چيزي به نقطه پايان نمانده است.

ميله بدون پرچم

سلام پس با این حساب 10 بلای آسمانی هست که در سرزمین ما رخ نمی‌دهد! به نظرم حالا که کار داره از کار می‌گذره یک کمپین راه بیاندازیم برای به دست آوردن آن ده تای باقیمانده[متفکر] تا بدین ترتیب بار دیگر اثبات کنیم هنر نزد ایرانیان است و بس [ناراحت]

مژگان

+ من هنوزم وقتی یاد کلیپ توپ بستن مجسمه بودا توسط طالبان می افتم یا وقتی یاد گم شدن مجسمه های سطح شهر تهران خودمون، یا گم شدن کالسکه های میدون ساری یا ..... یا..... یا.......... + دلم برای خودم می سوزه که چرا باید اینجا دنیا می اومدم؟ + درباره طبیعتُ آلوده کردن منابع طبیعیُ از بین بردن سرمایه های ملی که اصلا دیگه نمی تونم تا فکر کنم.

مجید مویدی

طبیعت رو از هر جا که بگیری، دیگه مفت نمی ارزه. + بیخود نیست که تمدن های قدیم به زمین می گفتن "مادر زمین". فرهنگ و تارخ هم که به جای خود. انگار امروز روز خوندن خبرها و متن های ویرون کننده ست درخت جان. وقتی به حرفت فکر کردم که احتمال داره بچه های ما حتی ککشون هم نگزه که ما یه روزی فلان بنای تاریخی یا فلان جاذبه ی طبیعی رو داشتیم، حالم خراب میشه. نسل بعد، یه نسل بی خاطره و بی بند و بار میشه. نسلی که به هیچ جیز وصل نیست. هیچ چیز نداره

مدادسیاه

سلام نمی دانم این نوشته از کیست. هرچه هست به نظرم مناسب حال است: وقتی که آخرین درخت خشکید آخرین نهر آلوده به سم شد آخرین ماهی صید گردید آنگاه خواهیم فهمید که پول خوردنی نیست

مجید

همینطور است که می گویید دوست من، خاورميانه بايد نابود شود و ساختاري جديد در آن بوجود آيد و براي اين كار واجب ترين اقدام نابود كردن ميراث گذشته و هويت مردم آن منطقه است. حلب و حمص را كه يادگارهاي دوران طلايي دولتهاي شرقي بودند با خاك يكسان كردند، پالميرا را هم نابود مي كنند و دمشق را. شك نداشته باشيد كه داعش دست پروده سيا و اينتليجنت سرويس است و براي همين كار يعني به آتش كشيدن خاورميانه علم شده است، بيخود نيست كه امريكا و انگليس بارها تكرار مي كنند كه مبارزه با داعش ممكن است سالها طول بكشد!!! عجيب است آنها در عرض چند هفته صدام و قذافي را از ميان برداشتند و از كشورهاي مولد و با ثبات و داراي امنيت، بيابانهايي درست كردند كه هر روزه چندين بمب در آنها منفجر مي شود، ولي به داعش زورشان نمي رسد! چون او بايد چند سال ديگر به نابودي و تخريب بپردازد تا ديگر اثري از تمدن قديم ما نماند آن موقع است كه وارد ميدان مي شوند و نقش ناجي را ايفا مي كنند. اما نجات دهنده كه و چه؟ من آينده روشني براي خودمان نمي بينم.

سحر

به نظرم اون توینبی بینوا که برای تمدن ها چرخه ی زندگی قائل شده بود و اونقدر با دقت زوال شون رو بررسی کرد تو خواب هم نمی دید که آثار باستانی ـ یکی از مسائلی که در پویایی یک تمدن از نظر اون نقش اساسی داره ـ ممکنه چنین زوالی داشته باشن. واکنش غرب هم که فقط نشسته بیانیه صادر می کنه و نسبت به این فجایع هشدار می ده درست مثل رفتار عقب افتاده ی دولت های این منطقه هولناکه.

زری ورپریده

نظرها ناامیدانه تر از پست تو است. برم خودم رو بکشم تا ورنپریدم[ناراحت][گریه]