سرزمین ویران

" کمبل: این فکر که ماوراء طبیعی چیزی بر فراز و بالای طبیعی است فکری کُشنده است. در قرون وسطا همین فکر بود که سرانجام دنیای آن روز را به چیزی شبیه به یک سرزمینِ ویران تبدیل کرد، سرزمینی که مردم در آن زندگیِ درستی نداشتند، و هیچ‌گاه کاری را که حقیقتا میل داشتند انجام نمی‌دادند، زیرا قوانینِ ماوراء طبیعی از آن‌ها می‌خواست آن‌طور که روحانیون هدایتشان می‌کردند زندگی کنند. در یک سرزمینِ ویران مردم مقاصدی را دنبال می‌کنند که به واقع مقاصدِ خودشان نیست، بل‌که به مثابه‌ی قوانینی گریزناپذیر بر آن‌ها تحمیل شده است. این مطلب کُشنده است. اشعارِ عشقِ درباریِ تروبادورها در قرنِ دوازدهم، اعتراضی به این قهرِ توجیه شده‌ی ماوراء طبیعی علیه زندگی بود... روح در واقع عطرِ شرابِ زندگی است. چیزی نیست که در زندگی دمیده شود، بل‌که از زندگی می‌تراود..."

" به هر روی، به موجب داستانی که درباره‌ی هبوط در باغ داریم طبیعت فاسد است؛ و این اسطوره همه‌ی جهان را برای ما فاسد می‌کند. چون طبیعت فاسد تلقی می‌شود، هر عملِ خودانگیخته‌ای گناه است و نباید تسلیم آن شد. بر حسب این‌که اسطوره‌ی شما طبیعت را هبوط کرده نشان دهد و یا به عکس، آن را تجلیِ الوهیت بداند، و روح را مکاشفه‌ی الوهیت که در طبیعت مندرج است، تمدن و شیوه‌ی زیستیِ کاملا متفاوت خواهید داشت."

     ( از قدرت اسطوره، جوزف کمبل، ترجمه‌ی عباس مخبر، نشر مرکز، چاپ دوم، ١٣٨٠، ص ١۵۴-١۵۵)

پ.ن: در آستانه‌ی نمایشگاه کتاب، خریدن و خواندنِ قدرت اسطوره را پیشنهاد می‌کنم. این کتاب که به صورت گفت و گو تنظیم شده، کلی حرف دارد.

/ 25 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدرضا

ممنون برای معرفی کتاب اما ترجیح میدم یطور مستقیم از کتابفروشی مرکز این کتاب رو تهیه کنم چون هیچ دلِ خوشی از نمایشگاه کتاب ندارم. امسال بعد از چهار سال که مجبور بودم ده روز متوالی رو در مصلی باشم، راحتم؛ همینطور از بقیه ی مسائل حل نشدنی چاپ و نشر. ... دکستر رو هم گرفتم، اما فرصت دیدنش رو هنوز پیدا نکردم!

آیسودا

منظور از قوانین ماورائ طبیعی چیه؟ روح عطر شراب زندگی ست. هبوط در باغ؟ نمی دونم شاید من زیادی درگیر امتحان شدم . که این قد دارم گیج می زنم

دست خیال

بحث درباره ماورا الطبیعه بحث طولانیه.از مطالبی که فعلا علم نمیتونه نظری درباره اونها داشته باشه( تاییدی یا سلبی) گرفته تا دین, علوم حاشیه ای , تخیل , توهم یا حتی از مظنر بعضی, تاریخ دور و غیرمکتوب, همه چیز میتونه تحت این نام مطرح بشه و در نتیجه تداخل معانی و مفاهیم پیش بیاد.اون بخشی که به معنی توهم باشه یا خرافاتی زائیده ذهن بشر یا القائات طبقه ای خاص بر ذهن طبقه ای دیگر جهت ایجاد و حفظ منفعت, یقینا میتونه آثار شدیدا زیانباری به دنبال بیاره و مستندات تاریخی هم در این مورد کم نیست. البته در مورد داستان هبوط هم متوجه نشدم چطور میتونه معنی فساد طبیعت و در نتیجه فساد همه جهان رو به دنبال بیاره.احتمالا باید کتابو بخرم و مطالعه کنم تا دقیق تر این مورد رو بررسی کنم.ضمنا کتاب معرفی می کنی یه کمی هم رحم کن آمار نخوانده هام واقعا بالا رفته[ناراحت]

نامیرا

منظور من بیشتر در نشان دادن نقش مساوی دین و علم در ساختن شیوه زیست انسانها بود.فایده شیوه ایی رو که علم مطرح می کنه رو خودت با آوردن مثال از سکولاریسم گفتی و من هم فایده ی شیوه ی زیست معرفی شده از طرف دین رو در نقشی که در پر کردن شکاف های ذهنی ام داره می دونم.کاملا این فایده رو شخصی میدونم و نمی گم که همه می تونن مثل من این طوری به فایده ی دین نگاه کنن.[لبخند]

اکبریانی

نکته دیگری هم که در مورد نگاه ماوراطبیعی وجود دارد این است که چون از جایگاهی فراتر از انسان به انسان نگاه می کند بنابراین به این نتیجه می‌رسد که آدمی آگاهی لازم برای یک زندگی خوب را ندارد و به همین دلیل برای او وظایف و تکالیفی مشخص می‌کند که باید تابع آن باشد و این بزرگترین ضربه‌ای است که به آزادی انسان وارد می‌آید. در قرون وسطی به خوبی شاهد این امر بودیم

هیوا

تشکر از پیشنهادتون

غزل

خواندم ! خدا رو شکر نه کویر رفتم...نه نمایشگاه... خسته َم ! همین !

پیانیست

عزیزترین کتابم... نامه رییس سرخپوست ها رو تو کلاس برای بچه ها خوندم . با گریه و هق هق بلند. بچه ها هاج و واج نگام میکردن.

ب.پ.خ

اين كتاب سومين كتاب محشري بود كه توي زندگيم خيلي تأثير گذاشت. اوليش تبار شناسي اخلاق نيچه بود. دوميش رمان اوريكس و كريك مارگارت اتوود بود. (كه تا چند سال بعد از خوندنش هنوز افسردگي داشتم)