ققنوس

در فیلمِ "حلقه‌"ی گور وربینسکی، پدرِ دخترِ انتقام‌جو در را به روی خبرنگار می‌بندد و  می‌گوید شما ترس را مثل ویروس منتقل می‌کنید. و اتفاقا همین کار باعث می‌‌‌شود جانش را از دست بدهد و ویروسی که از آن می‌ترسید به وساطتِ همان خبرنگار مهار شود. فیلتر شدن سایت "خوابگرد" هم مثل همین است. خبر اعطای جایزه‌ای که "خودی" نیست منتشر می‌شود و رسانه‌ای که آن را منتشر کرده به شکلی تابلو فیلتر می‌شود. چرا؟ برای این‌که کسی نفهمد "دیگری" هم وجود دارد؛ کبک وقتی می‌ترسد سرش را در برف فرو  می‌کند تا نبیند چه به سرش می‌آید. عرب‌ها می‌گویند:"الباطل یموت بترک اسمه / باطل با ترکِ نامش می‌میرد". اما این مثل در عصر "عنترنت" دیگر مصداق ندارد، چون با مرگِ "دیگری" تو هم می‌میری. اگر نمی‌دانی بدان: حکایت ما مثل ققنوس است؛ از خاکسترمان زنده می‌شویم.

/ 2 نظر / 4 بازدید
محمدرضا

سلام خوشحالم که از طریق وبلاگم با دوستان خوبی آشنا شدی یادداشت قشنگی بود به سبگ گزیده نویسی های محمد قائد. عنترنت هم که جعل واژه ی قشنگ ایشان است

داروگ

باید تا می تونیم نفس بکشیم تا این ها نفس کشیدن رو هم فیل طر نکردن! مسد ود شدن خوابگرد دیگه خیلی مضحک بود! ما زنده به آنیم که آرام نگیریم!