موتورفوبیا

پنج‌شنبه عصر رفته بودم چرچیل برای خرید. در باغچه‌ی جلوی عتیقه‌فروشیِ سرِ نبش، خروسی اطرافِ یک کیفِ چرمی می‌پلکید. کافی است دردِ بی‌درمانش را چشیده باشی تا بفهمی یعنی چه.

کیفِ عزیزم را ساعتِ ١١ شب از دوشم قاپیدند. چراغ قرمز بود و داشتم مثلِ بچه‌ی آدم از خط‌کشیِ عرضِ تقاطعِ تختِ طاووس و میرزای شیرازی رد می‌شدم. وسطِ خیابان بودم که ترک‌نشین یک موتوری، خیلی خون‌سرد، از پشتِ سر، کارش را کرد و برگشت نگاهم کرد. قیافه‌ی نحسش مثلِ این بسیجی‌ها بود. چند لحظه بهتم برد و بعد که تازه فهمیدم چه اتفاقی افتاده، دیوانه‌وار و با داد و فریاد، دنبالشان دویدم. زیاد طول نکشید که گمشان کردم. معلوم است که منتظرم نمی‌مانند. چه کار باید می‌کردم؟ رفتم پیاده‌رو، و مسیر را تا خودِ خانه، پر از خشم و نفرت، پیاده رفتم. چاره‌ای نبود. دار و ندارم را برده بودند.

تعدادی از مدارکم، ۴٠-۵٠ تومن پول، دفترچه‌تلفن و خرت و پرت های دیگرم را از دست دادم.  انگار لباس‌ها و روحم پاره‌پاره بود. انگار به من تجاوز شده بود. چه فردا و پس‌فردایی داشتم. از همه بدتر،  تصویر "آن لحظه" بود که مثلِ گردباد در ذهنم می‌چرخید. احساسِ ناامنی فوران می‌کرد و با هر صدایی از جا می‌پریدم. هنوز هم وقتی صدای موتور می‌شنوم، به خودم می‌لرزم و دست و پایم را جمع می‌کنم.

موتورفوبیا یعنی هراس بیمارگون از موتورسیکلت. چرا نباید از این پدیده ترسید، وقتی عادی‌ترین کارِ موتورسواران تجاوز به حریمِ دیگران است؟ اگر جنبه‌ی تفریحی و شیکِ موتورسواری را کنار بگذاریم، فقط احساسِ ناامنی‌اش برایمان می‌ماند. این قشر از جامعه‌ی ما از قانون‌شکن‌ترین افرادند، که البته کاملا مردانه است، چون ما موتورسوارِ زن نداریم. قصدِ توهین ندارم، ولی بعضی از وقیح‌ترین نمودهای اجتماعیِ مردانه را می‌توان در موتورسواران دید: چهره ها تفاوتِ چندانی با هم ندارند؛ مشخص است که از طبقه‌ی محرومند؛ حتا اگر سلاح با خودشان نداشته باشند، از ترساندنِ دیگران ارضا می‌شوند؛ و از زورگیری به زورگویی می‌رسند (از فردی تا سیاسی). جالب است، نه؟

سال‌هاست که توصیه‌های نخ‌نمای پلیس را در موردِ راه‌های پیش‌گیری داریم می‌خوانیم، و آب از آب تکان نخورده. در عوض، روز به روز، ترسِ ما دارد بیش‌تر می‌شود و رویین‌تنیِ اراذل و اوباش بیش‌تر. باید ترسید از جامعه‌ای که بی‌آزارترین شهروندانش (از خانمی که دارد راهِ خودش را می‌رود تا کسی که گناهش پول داشتن است) امنیتِ رفت و آمد ندارند، اما چند خیابان آن‌طرف‌تر، هر ننه‌قمری می‌تواند هر غلطی که دلش خواست بکند. موتورسوارِ ما، در اجتماعی که نقشی جز محرومی دست‌پرورده ندارد، خودش را محق می‌داند انتقام بگیرد. 

آن کیف مالِ هر کس که می‌خواهد باشد؛ فرقی ندارد. همیشه باید شکر کرد که فقط مال و منالت را می‌برند، نه جانت را، چون همیشه احتمالِ پیش آمدنِ وضعیتی بدتر وجود دارد. اما چه چیزی بدتر از این که دیگر اعتماد نداشته باشی به جایی که داری زندگی می‌کنی؟ در جامعه‌ی بی‌قانونی که هر چیزی ممکن است موتورفوبیا را نباید دستِ کم گرفت. موتورسواران از قانون فراترند. 

/ 35 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصلوب

خب پليس ها به ما سفارش مي كنند.. با آنهه كه كاري ندارند! زماني كامپيوترم خيلي ويروسي شده بود..ترجيح دادم آنتي ويروسم را پاك كنم..تا ويروس ها را.. جواب مي دهد...

مجموع پریشانی

خدا روشکر که سالمی درخت جان فدای سرت [لبخند]

...

بعضی مواقع هم یه شوک بزرگ در کاردیوگرام غبار گرفته زندگی چیز زیاد بدی هم نیست، حالا که گذشته سعی کنی چیزی ازش به دست بیاری بهتر باشه فکر کنم...

فرزانه

سلام خیلی راحت می توانیم به این فوبیا ، فوبیاهای دیگری هم اضافه کنیم مهم ترینش فوبیای آدم غریبه هاست

دمادم

احساست را کاملا درک می کنم. این اتفاق برای من هم افتاده در کوچه ای خلوت در ظهر تابستانی که در علام خودم داشتم به خانه می رفتم موتوری از پشت سرم امد و کیفم را کشید مقاومت کردم[نیشخند]زمین خوردم ماشینی پیچید و موتوری فرار کرد خنده دار این که کیفم خالی بود تقریبا اما مانتویی را که تازه یک هفته ای میشد خریده بودم پاره شد. احساس بدی است حس زمین خوردن حس توهین شده حس نا امنی. فقط نمی دانم چه موتوری بود .چون از موتورها فقط وسپا و همین قدیمی ها را می شناسم و از ماشین ها هم فقط پراید و پیکان[خجالت]

علیرضا

چهقدر آدم اینروزها از جور خبرها... شاید هیچ وقت جامعهی ما اینقدر از نظر اخلاقی سقوط نکرده باشد.

peter

12 خط اول و که خوندم انگار این جریان واسه خودم اتفاق افتاده. فضا سازیت خیلی خوب بود [گل][گل] آفرین[دست]

لیلا

انگار نه..حتما به شما تجاوز شده.امید بیهودهایه شاید ولی امیدوارم تا به امروز که این پیغام رو مینویسم کیفتون یا حداقل بقایاش پیدا شده باشه..من ولی تا دلتون بخواد برای این دست از افراد سوژه نابم..دو دستی تقدیمشون میکنم...در گم کردن و جا گذاشتن کیف تبحر عجیبی دارم.

پیانیست

این موتور فوبیا به باران هم منتقل شده... نمیدونید من چه ها کشیده ام از دست این موتور سوارها. طوری که فقط تو تنهاییام بهش فکر میکردم و این متن شما مثل سوپاپ بود برام. مخصوص تو شهر خون و قیام خیلی بیشتر اذیت شده م... به علاوه تمام موتور سوارها برای این موتور رو انتخاب کرده ن که بتونن تو راههای یک طرفه برعکس حرکت کنن و خلاصه از سوراخ سنبه های قانون بچپن تو... لعتنی ها. اون وقت میگن به جای لعنت بر تاریکی شمع بیفروز. خوب افروختن شمع در این مورد چه دردی از ما دوا میکنه؟